Dojmy ze sezóny 2010

(1) Pozitiva


Určitě celkové třetí místo – na pomyslné medaile jsme dosáhli znovu po 4 letech, poprvé od zavedení play-off. Dále výrazné zlepšení obrany – dostali jsme o 120 bodů méně než loni, výměna pozic Rojťase a Olaka týmu evidentně prospěla. Omlazení týmu – své stabilní místo už mají Pepa, Pářa, Ell, brzy ho určitě najdou Káša s Bíbem, svoji působnost rozšíří do IFu Dan. Stabilizace sestavy – většinu zápasů jsme odehráli ve standardním, navíc omlazeném složení. Atmosféra – za celý rok se neobjevil žádný zásadní vztahový problém, i když „teambuildingy“ ztrácejí na intenzitě úměrně zvyšujícímu se věku a počtu dětí účastníků.


(2) Negativa


Opět neúspěšné play-off – sice se můžeme utěšovat, že šlo tentokrát o semifinále a stál proti nám pozdější vítěz celé soutěže, nicméně sérii play-off jsme vyhráli naposledy před dlouhými třemi roky. Nestabilní útok – stejně jako loni jsme překonali hranici 220 dosažených bodů, ale máme pořád dost „jalových“ zápasů. Tréninková účast – je skvělé, že si dost hráčů chodí zatrénovat i individuálně, ale o nezbytných dvou týmových (= se všemi hráči) tréninkách týdně si můžeme v zimě i v létě jen nechat zdát. Béčko – po letech sestupuje z přeboru, ale mnohem horší je, že se nám pořád nedaří najít mu jinou funkci než samostatně neživotaschopného apendixu áčka.


(3) Vyhlídky


Podle mého soudu je teď tým v celkově dobrém stavu a předám ho svému nástupci s čistým svědomím. Největší slabinou je, že zatím chybí onen nástupce. Jistě bude pokračovat generační výměna a věřme, že šikovné nejmladší ročníky se pod Bohyho patronací zapojí do života áčka. Hráči, kteří už ligovému tempu nebudou stačit, se plynule přesunou do béčka, kde se bude hrát hlavně na pohodu a na žízeň, případně pro rozehrání se. Áčko může v tomto složení ještě nejméně 3 roky pomýšlet na hru v horní polovině druhé ligy a dokonce pokukovat po extralize. Pokud si mezitím bude pěstovat kadetské a juniorské podhoubí, jsou vyhlídky softballu v Lobkovicích celkem optimistické.