Kvalifikace o 2. ČSL žen

Tak jsme se s roční přestávkou opět podívaly do baráže. Na rozdíl od předchozích let to ale bylo bez výraznějších ambicí, tentokrát to spíš bylo s cílem zvednout si po nepříliš povedeném podzimu softovou náladu a zahrát si konečně s někým jiným než Řepami, Kladnem a Spectrem. Na kvalifikaci jsme se přihlásily poté, co Kladno účast odmítlo.

V týdnu před baráži se odhlásily dva týmy. Turnaje se tak nakonec zúčastnilo 6 týmu, kromě nás – České Budějovice, Frýdek-Místek, Mladé Buky, Ostravská Univerzita a nám dobře známé Řepy. Hrálo se systémem každý s každým. Tři zápasy v sobotu, dva v neděli.

Řepy – MFF 5-2

Po dlouhé době z naší strany hezký zápas. Řepy jsme sice potrápily, ale na vítězství to nestačilo. Udělaly jsme méně chyb, nastřílely více hitů, ale nedokázaly jsme toho využít. Zato Řepy využily svého rychlostního potenciálu a když se dostaly na mety, tak tlačily, tlačily až ty body dotlačily. Obvykle k tomu dopomohla drobná chybka v poli nebo špatné rozhodnutí, kterých sice nebylo moc, ale přišly vždy v nevhodnou chvíli. Na pálce se vedlo Frkařovi s Máří, shodně 2/3.

MFF – Mladé Buky 1-8

Na prkno jsme poslaly Míšu s nadějí, že vydží aspoň 4inn a pak se uvidí. Míša ale nakonec vydržela vcelku bez problému celý zápas a svůj výkon podtrhla doběhnutím pro náš jediný čestný bod. Za zmínku stojí zahraný dabl, kdy Romča nejprve chytila luft na osmiččce a po té zvládla ještě přihodit domů, kde Evža tečovala běžkyni ženoucí se ze třetí mety. Z netradičního pole pak musím vyzdvihnout Máří na trojce, která ji pozičně i herně zvládla naprosto s přehledem, Skippy na sedmičče a dohrávání situací od Evky hrající dvojku, když už jí teda konečně došlo, ze při ulejvce musí pokrýt jedničku ;o). Na pálce se dařilo Dvořce (2/2, 1x2B, 1xBB). Jinak bylo hitů pomálu a i když tenhle zápas nebyl ten, ve kterém bychom byly favority, měly jsme na soupeřův nadhoz nastřílet bodů daleko víc.

Frýdek-Místek – MFF 9-8

Další pěkný zápas se špatným koncem. Perfektně nám fungovala druhá půlka lineupu – a tak se střídaly liché směny bez bodu a sudé s body. Před osudnou dohrávkou pětky jsme vedly 0:6, pak se soupeřky chytly a sérii několika nešťastných odpalů odrážejících se od betonové zdi krčského hřistě (čímž se ze singlů stávaly trojmeťáky) a dvou polařských chyb otáčejí na 7:6. My jsme se z toho ale nesložily a doběhly v šestce pro bod, soupeř odpověděl stejně a tak se mělo rozhodnout v sedmičce. Efka trpělivým bojem vystála BB. Dvořka vystřelila na sedmičku. Efka se agresivním během dostává až na třetí metu, sama Dvořka obsazuje dvojku. Střídáme za Dvořku Evžu, s nadějí, že rychlejší běžec spíš doběhne pro další bod. Romča posílá SF na osmičku, Efka dobíha pro vyrovnávací bod, Evža bohužel v první fázy zaspí a pak se rozhodne jít na smrt na trojku, kde ji soupeřky bez problému autují. Místo obsazené trojky a jednoho autu, tak máme rázem prázdné pole a dva auty. Že to byla velká škoda se ukáže hned v zápětí, kdy Věrka posílá dvojmeťák na osmičku. Barka zakončuje linedrivem na nadhoz a jde se bránit. Hned první pálkařka se po singlu dostavá na jedničku, když ji těsně nestačí vyndat Skippy příhozem z devítky. Následují dva auty ve vnitřním, po kterých se běžkyně sune na trojku a závěrečný WP, na který dobíhá pro rozhodující vítězný bod. Opět velká škoda dvou chyb v pětce a jedné běžecké chyby. Pochvalu zaslouží Romča na nadhozu. Na pálce se tentokrát dařilo hlavně Věrce (3/3, 2x2B,1x3B, 1xBB, 3xRBI).

MFF – Ostrava 0-13

Ostrava byla jednoznačně silnější. My k tomu přidaly ranní neprobuzenost a tak jsme se první směnu protrápily až na 0:10 v náš neprospěch. Zápas odházel Frkař, bohužel jsme si zápas nechaly utéct natolik, že nemohla házet víc než 4 inningy. Lineup jsme nestihly otočit ani dvakrát. Hity se sice nějaké urodily, bohužel vždy neposlepovaně a tak to nestačilo ani na bod. Moc hezky zahrála Máří na shortu, která se blýskla několika velmi pěknými zákroky, kdy z hitu, udělala naprosto nepochopitelně aut. Jak to stihla nechápou myslím ani ostravské pálkařky 🙂 Evčino dohrávání situací na dvojce bylo korunováno úspěchem, když po ulejvce na nadhoz a následném autu stihla z jedničky přihrát Térákovi domů, která běkyni z trojky vyndala.

České Budějovice – MFF 3-13

Poslední zápas kvalifikace mezi dvěma doposud nezvítězivšími týmy. Romča odházela již třetí víkendový zápas opět velmi slušně (bez hitu). V poli jsme zahrály poměrně jistě, i když standartním dvěma chybám na zápas jsme se prostě nevyhnuly. Za zmínku stojí rozehraný a úspěšně dohraný rundown mezi první a druhou metou. Zápas jsme měly od začátku ve svých rukou a dovedly ho k rozdílu v šestce. Romča přidala k dobrému nadhozu výbornou pálku (3/3, 1xHR, 1xSF, 4xRBI). Terák se rozhodl, že už pálit nebude a raději obětoval svůj zadek – dvakrát se na jedničku podíval po HB (modřina byla celkem slušná ;o).

A kdopak nám to vlastně hrál?

Barka, Dvořka, Efka, Evža, Frkař, Jana, Máří, Míša, Romča, Terák, Skippy, Věra

Všem zmíněným hráčkám bych chtěla poděkovat za účast a předvedené výkony. Rozhodně nelituji dalšího víkendu stráveného na hřišti. Myslím, že jsme předvedly poměrně pěknou hru. Dvě výhry by asi více odpovídaly předvedenému výkonu a vytvořily by pěkné kolečko na třetí až páté pozici v závěrečném pořadí. Místo toho jsme si odnesly jednu výhru, dvě prohry ze zápasu, které klidně mohly skončit v náš prospěch a dvě celkem jasné prohry. Sumasumárům pátý flek v turnaji.

V závěru si tedy dovolím drobné zhodnocení toho proč to nedopadlo lépe a to nejen v baráži, ale v podstatě v celé sezóně.
Útok. Oproti všem ostatním týmům máme poměrně velký rychlostní handicap, z toho pramení často neagresivní běh po metách. Řada hráček není schopná slajdovat, nebo slajdují nevyzpytatelně, což omezuje pestrost útoku. Na zem se nám dobrovolně nechce, takže často jdeme do slajdu až není-li zbytí, co6 je pozdě, navíc to vedlo k několika letošním, naprosto zbytečným, zraněním. Ne vždy využijeme soupeřových chyb, nemáme jakousi předvidatelnost toho, co se může stát. Často se uspokojíme se získanou metou a pak na ní stojíme a přitom nemáme páru o tom, kde je míč. Heslo chci získat o metu víc má v sobě bohužel velmi málo hráček. Obávám se, že tohle už je ale na přístupu jednotlivců, protože především v jarní části jsme to trénovaly poměrně dost. Samozřejmě jsou výjmky a ne vše se stahuje na všechny. Poměrně slušně běhají adekvátně svým možnostem Barka, Máří, Romča, z metadorek pak Dvořka a Míša. Velký posun v běhu po metách zaznamenal Terák. Obecně ne úplně dobrý běh je také příčinou toho, že přestože se často dostáváme na mety, nejsme schopni body dotlačit, pokud zrovna nejsme v pálkařském laufu. Pálkařské výkony jsou dosti nevyrovnané, buď se prostě daří anebo se nedaří. Stabilní výkony ale předvádí málo kdo. V tomto ohledu se letos dařilo hlavně Evže (velká změna v pálkařském pojetí, kdy se z vystavačky stal člověk co chce pálit) a Máří (úspěšná kombinace různých kontaktních odpalů), které mají minimum zápasů bez hitu. U tradičních silových pálkařek Romči s Věrkou je to letos spíš pod heslem buď všechno nebo nic. Na pozici hitové ulejvačky nahradila Barku Terka.

Obrana. Obrana závisí na tom jak se daří nadhozu. Pokud se nadhozu nedaří tak to pole prostě nepodží. A i když se nadhozu daří tak pole dvě tři chybky za zápas vyprodukuje. Chyby obvykle pramení z nervozity. U některých hráček se projevuje po špatném zákroku rezignace. Zjevně je na čase posílit psychickou odolnost 😉 To co nám chybí oproti ostatním týmům je jistá hra jinde než na první metě. Málokdo je schopný a ochotný rozehrát to jinam. Problém je, že s touhle hrou navíc musí počítat vždy minimálně dva hráči, ten kdo míč zpracovává a ten kdo hraje metu, na kterou by se dalo hrát. Co se na podzim trochu zlepšilo je poziční hra při souhře vnitřní-vnější, i když rezervy samozřejmě jsou.

Takže vzhůru do další sezóny. Doufám, ze přinese více výher, méně respektu ze soupeře, méně nervozity, více přehledu a více agresivity :-). A pak nás to teprv bude bavit!